Hembrev vecka 48

Hej på er

Tiden flyger snabbt mot jul och snart är vi inne i december och terminsavslut!

Vi har alltså läxfri månad, och vi har inte fått några klagomål från våra elever 🙂

Nästa vecka drar extrabadet igång för vissa av våra elever. Vi kommer att åka till Karlsborg på måndag och fredag vecka 49 & 50. De elever det berör har lapp med sig i väskan idag.

På onsdag kommer vi att ha en “läsdag”. Då får eleverna ta med sig en kudde/liten filt, liten fika och naturligtvis vad man vill läsa. Det finns självklart böcker att låna här i skolan också. Vill man ta med sig hemifrån så går det bra med olika slags böcker eller magasin.

Från och med måndag kommer vi att följa barnradions julkalender varje morgon. Vi kommer att lyssna på avsnitten och göra uppgifter som är kopplade till den. Nytt för i år är att uppgifterna är kopplade till lärolanen. De elever som vill får gärna ta med sig en ljuslykta att tända på morgonen.

Planering vecka 49

Måndag        Ljuslykta         X-bad (vissa)

Tisdag          Idrott

Onsdag         Läs-dag  (något att läsa, liten fika, kudde)

Torsdag      

Fredag         X-bad (vissa)    Idrott

 

Du gillar kanske också...